12 Mart 2012 Pazartesi

Backtrack 5 R2 Özellikleri ve Kurulumu

Backtrack penetrasyon testi yapmak için geliştirilmiş bir Linux dağıtımıdır. Dağıtım bilişim güvenliği uzmanlarına sistem ve ağ yöneticilerine yönelik olarak geliştirilmiştir. Backtrack bilgi toplama, ağ analizi, zayıflık taraması (vulnerability scan) ve bunların sömürülmesinin yanında adli bilişim (computer forensics) ve raporlama için çeşitli programların bir arada toplandığı bir sistemdir.Alanında önde gelen birçok uygulamaya birden ulaşılabildiği için güvenlik uzmanlarının ençok kullandıkları dağıtımlardan birtanesidir.Dağıtım 300 den fazla araç barındırmaktadır.

Backtrack içerisinde kullanılan araçlardan information gathering bilgi toplama araçlarını, network mapping ağ haritalama ve analizinde kullanılan araçları, vulnerability identification zayıflık tarayıcı (vulnerbility scanner) programlarını, web application analysis web site vulnerability scanner denilen web güvenlik açıklarını tarayan programları, radio network analysis kablosuz ağ analizi yapan araçları, penetration, panetration test sonucunda bulunmuş açıkların sömürülmesini sağlayan araçları privilege escalation imtiyaz (hak) artırımında kullanılan araçları maintaining access ele geçirilen sistemlere kalıcılığı sağlamak için kullanılan araçları, digital forensics adli bilişimde kullanılan programları, reverse engineering tersine mühendislikte kullanılan araçları barındırmaktadır.
Son çıkan Backtrack sürümü Backtrack 5R2 dir.  Ubuntu 10.04 LTS üzerinde geliştirilmiştir. Yapımcılar eski sürümlerle ilgili teknik desteğin kesileceğini açıklamışlardır. Backtrack 32 bit 64 bit ve arm işlemciler ile çalışan sürümlere sahiptir. Masa üstü ortamı olarak gnome  kde ve fluxbox kullanılabilir.

Son çıkan sürüm Backtrack 5 R2 linux kernel 3.2.6  derlenerek oluşturulmuştur.Backtrack 5 R2 de 42 yeni tool eklenmiştir. Metasploit 4.2.0 Community Edition, version 3.0 of the Social Engineer Toolkit, BeEF 0.4.3.2, Maltego 3.1.0 içermektedir.

Güvenlik updateleri ve fixler için;
echo "deb http://updates.repository.backtrack-linux.org revolution main microverse non-free testing" >> /etc/apt/sources.list
apt-get update
apt-get dist-upgrade
komutları kullanılabilir.

BACKTRACK 5 R2 Kurulumu
Kurulumu  Vmware üzerine yapacağım.  http://www.backtrack-linux.org/downloads/  adresinden GNOME 32 bit özelliklerindeki ISO kurulum dosyasını download edelim. ISO dosyasını vmware de gösterip kuruluma başlıyoruz.


İlk ekranda kurulumu nasıl yapacağımız karşımıza çıkmaktadır. Default Boot Text Mode seçip enter ile devam ediyoruz.


Startx yazıp enter a basalım. Backtrack arayüzü karşımıza gelecektir.


Install Backtrack kurulum programına tıklayalım.İşletim sisteminin hangi dilde kurulacağını(Türkçe) seçip İleri diyoruz.


Bölge ve Zaman dilimini seçiyoruz. Bölge olarak Türkiye,Zaman dilimi olarak Türkiye Saatini seçip İleri diyoruz.Klavye dilini bu kısımda seçmekteyiz. Türkiye yi seçip İleri diyoruz.


Karşımıza diskin formatlanması alanı gelmektetir. Diskin tümünü temizle ve kullan işaretlenip İleri butonuna basalım.


Kurulum özet bilgisi ekranı karşımıza gelmektedir. Sorun yoksa Yükle butonuna tıklayıp devam ediyoruz.


Kurulum bittiğinde yukarıdaki ekran karşımıza gelecektir. Şimdi Yeniden Başlat diyip sistemi yeniden başlatıyoruz.


Sistem yeniden başladığında yapmamız gereken bir diğer önemli nokta ise root parolasını değiştirmek olacaktır. Yukarıdaki ekran görüntüsünden de görüleceği üzere root ile login olup, passwd yazarak yeni root parolamızı belirliyoruz.

26 yorum:

 1. Selam, ben backtrack 5 r2 indirdim. Kurulum sırasında bana 2 seçenek sunuyor. 1) Diskin tümünü temizle ve kullan 2) Bölümleri elle belirt. Ben usb yoluyla kuruluma geçmiş bulunuyorum. Ben windows 7'yi silmeden backtrack kullanmak istiyorum. Bölüm belirt dediğim zamanda karşıma çıkan ekranda kök klasör olmadığı için kuramıyorum. Benim ne yapmam gerekiyor ? Msn adresim : mazlumaykal@hotmail.com.tr

  YanıtlaSil
 2. Mazlum Bey;
  Win 7 yi silmeden kullanmak istiyorsanız vmware workstation kurup onun üzerinde sanal bir sunucu olarak Backtrack 5 R2 yi kurabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 3. vmware workstation 8 i kurdum fakar etraftaki wirelessleri görmüyor. Nette bir çok ayarlara bakmama rağmen beceremedim. Bundan dolayı bnde usb ye kurmayı düşündüm backtrack 5 i. bu seferde usb den açtığımda "Install Backtrack" e tıkladığımda en sondaki kurulum yerine geldiğinde usb stick i göstermek istiyorum fakat sadece bilgisayarın hdd sini görüyor. Bunu nasıl halledebilrim?

  YanıtlaSil
 4. USB diski mount etmeniz gerekir. Bununla ilgili ubuntu usb mount şeklinde webde arama yaparsanız gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 5. iyi günler aynısını yapıyorum bende hata veriyor
  bt login:root
  password: Burada ilk adım ne yazıyoruz

  YanıtlaSil
 6. root kullanıcısının defaulttaki şifresi toor dur.

  YanıtlaSil
 7. root yazınca bu hatayı veriyo
  login timed out after 60 seconds

  YanıtlaSil
 8. batrack 5.2 üzerinde hpin3 aracına rand-pattern.patch eklentisini nasıl yama yapabilirim

  YanıtlaSil
 9. Arayüz Karşıma Gelmiyor Startx Dedikten Sonra Siyah Ekranda Kalıyor Ne Yapmalıyım ?

  YanıtlaSil
 10. s.a backtrack i Vmware ile yukledım ama wireless agı taramasında no wireles yazıyr nasıl bu sorunu cozebılırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. PC nizin wireless kartını kullanmak istiyorsanız Live CD halinde Backtrack i açarsanız wireless kartını görecektir.

   Sil
 11. hocam bende backtrack 5i vmware ile kurdum,pc internete kablolu olarak bağlı ama backtrack ile giremiyotum nete, anlamadım ağ ayarlarını da yaptım olmadı yardım ederseniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vmware network ayarlarında Bridge mode seçerseniz kablolu internet ağı üzerinden internete çıkış yapabilirsiniz.

   Sil
 12. Atheros kullanıyorsanız vmware kurulumundan sonra internet bağlantısında sorun yaşayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 13. iyi günler Backtrack5 wubi ile kurmak mümkünmü.? benim pc de iki adet hardiskim var 1.win.7 kurulu 2.ubuntu kurmuştum wubi ile fakat backtrack5 tool kurmayı denedim olmadı. vmwareplayer kullanıyorum fakat orada kullanmanında zor yönleri var her seferinde yaptığınız ayarlar gidiyor. ikinci hardiske kurmanın bir yolu varmı.? wubi ile kurulabilirmi.? ubuntu 10.04 sürümü kurup üzerine backtrack5 tool eklenebilirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ubuntu üzerine backtrack tool eklenmesi değil de metasploit ve diğer backtrack üzerindeki toolları kurabilirsiniz. Ancak bu ve diğer toolar backtrack üzerinde hali hazırda gelmektedir. Uğraşmanıza gerek yok. Backtrack Live CD halinde kullanabilirsiniz.

   Sil
 14. resim 2 karşıma geliyor ama # startx yazamıyorum donuyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kurulum yaptığınız pc nin donanımlarından kaynaklanan bir sıkıntı olabilir. Yada DVD den kurulum yapıyorsanız dvd de bir sıkıntı olabilir.

   Sil
 15. iyi günler kardeşim root yazıp enter yaptığım zaman password giremiyorum orda hiç bir şekilde tuşa basamıyorum bunun nedeni nedir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. iyi günler. kurulumu yaptığınız dosyadan yada kurulum yaptığınız platformdan kaynaklanıyor olabilir. sistem kaynaklarınızıda kontrol edebilirsiniz.

   Sil
 16. Iyı gunler . Back track5 wiraless kartımı gormuyor . Yardım ?

  YanıtlaSil
 17. Masaüstündeki Install Backtrack a basıyorum.Klavye seciminden sonra donuyor.Live CD halindede denedim yine aynı şekil.Sorun ne olabilir ?

  YanıtlaSil
 18. toor yazın enter yapın toor yazısı görünmez

  YanıtlaSil
 19. toor yazın enter yapın toor yazısı görünmez

  YanıtlaSil
 20. slm benim wash -i mon0 bu komutta arama yapmıyor phach dıye birsey yazıyor

  YanıtlaSil