14 Mart 2012 Çarşamba

Google Hacking


Google Hacking

Bir Trevanian klasiği olan Shibumi kitabını okuyanlar vardır. Bu kitapta Şişman adında bir karakter var. Uluslararası bir bilgi ağına sahip. Size istediğiniz tüm bilgiyi sağlayabilir. “Tek yapmanız gereken doğru soruyu sormak”. Google için kesinlikle aynı şey geçerli. “Tek yapmanız gereken doğru soruyu sormak”.

Google Hacking özetle doğru arama teknikleri ile google üzerindeki hassas bilgilere erişmektir. Bu teknik temelde bilgi toplamak adımının başlangıcını oluşturur. Google üzerinden edinebileceğiniz bilgi sizin bir sonraki adımınızı belirleyecek.

Google Hacking tekniklerini etrafta basit bir şekilde hack edilecek site var mı bulmak için kullanmak mümkün. Ama asıl bizim ilgilendiğimiz kendi sistemimiz üzerinde kötü niyetli kişilerin erişebileceği bilgileri bulup başımıza bir şey gelmeden koruma sağlamak. Bunu düzenli periyotlarla yapmak şart. Biz yapmazsak başkaları bir gün yapacaktır.

Nereden Başlamalı?
Google Hacking ile ilgili bir çok kaynak ve araç var. Bunlardan en başarılı olan araç Foundstone firmasının basit ve bedava olan SiteDigger aracı. Bu araçla basit sorguları kolaylıkla görebilir ve kullanabilirsiniz. Ama arama tekniklerini öğrenmek bir çok aracı kullanmaktan daha faydalı olacatır. Sizin sitenize zarar vermeye çalışacak kişinin ilk akla gelen sorguyu çalıştırmayacağını bilmek gerekiyor. Sisteminizi en iyi siz biliyorsunuz. Bu kalıpların dışında nereye bakılması gerektiğini en iyi siz bilirsiniz.

Basit Kurallar
Google Hacking konusunda aslında en iyi kaynak google’ın kendisi. Neyi nasıl kullanabileceğinizi çok güzel anlatmışlar.  Aşağıdaki kaynaklara bakarak bir kaç bilgi verelim.
  • Google için büyük harf küçük harf ayrımı yoktur.
  • And,or,is,a,of gibi kelimeleri arama sırasında bir anlam ifade etmez.
  • Google üzerinde “” işareti ile kelime öbeği araması yapabilirsiniz. “Security Videos” ile Security ve Videos kelimelerini içeren  sonuçları değil, kelime öbeğinin tamamının geçtiği sonuçları listelersiniz.
  • “” işaretini tek kelime için de kullanmak mümkündür. Bu sayede google verdiğiniz kelimenin eş anlamlılarını da aramaya dahil etmez.
  • Aradığımız terimin başına + koyduğunuzda, arama sonuçlarında mutlaka o terim geçen sayfaları görmek istediğiniz anlamına gelir. – koyduğunuzda ise bunun tam tersini yapmış olursunuz.
  • Sorgularda OR deyimi kullanmak mümkündür. [security OR hacking videos] arama sonucu size security videos veya hacking videos sonuçlarını gösterecektir. [security hacking videos] sorgusu ise içerisinde security, hacking ve videos içeren sayfaları getirecektir.
  • Arama içersinde joker olarak * karakterini kullanabilirsiniz. [* komisyonu * tasarısını kabul etti] gibi.


Operatörler ve Kullanımı
Şimdi google arama motorunda kullanabileceğiniz bazı operatörleri görelim.

[site:] operatörü sayesinde sonuçları bir site ile sınırlandırabilirsiniz. Aşağıdaki sorgu sonucunda microsoft.com sitesi içersinde security kelimesi geçen sayfalar listelenecektir.  
site:microsoft.com security

[filetype:] operatörü ile arama sonuçlarında sadece belirtilen dosya tipindeki sayfaların görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki sorgu bize içersinde “password” kelimesi geçen log dosyalarını gösterecektir. Tahmin edebileceğiniz gibi çok var.
filetype:log password

[link:] operatörü ile belirtilen terimin link olarak geçtiği sayfalar görüntülenir.
link:bilgiguvenlik.org

[cache:] belirtilen sitenin cache versiyonunu görüntüler. Aşağıdaki sorguda “bilgi” kelimesi vurgulanarak sayfanın cache versiyonu görüntülenir.
cache:bilgiguvenlik.org bilgi

[intitle:] belirtilen terimi sayfanın başlığı içersinde arar. Bir çok araç için kullanılan web arayüzlerinde genellikle sayfa başlıkları değiştirilmediği için bu bize çok fayda sağlayabilir. Aşağıdaki sorgu bize Camtasia uygulaması ile kaydedilmiş videoları listeleyecektir.
intitle:"Created by Camtasia Studio"

[allintitle:] belirtilen terimlerin tamamını başlık bilgisi içersinde arar. Aşağıdaki örnekte hem “security” terimini hem de “systems” terimini başlıkta arar. İkinci sorguda ise başlık kısmında “security” ve içerisinde “systems” geçen sonuçlar listelenir.
allintitle:security systems
intitle:security systems

[inurl:] belirtilen terimi sayfa URL bilgisi içerinde arar. [allinurl:] ise belirtilen tüm terimleri URL içersinde arar. İlk sorguda url içersinde “security” geçen ve sayfa içersinde “free” geçen sayfaları görüntüler. İkinci sorguda ise URL içersinde hem security hem free geçen sayfaları listeler.
inurl:security free
allinurl:security free

Bazı Teknikler
Bu aşamada yukarıdaki bilgileri kullanarak bazı kullanışlı teknikleri görelim.

Google Hacking kullanılarak kolaylıkla bir sitenin haritası çıkarılabilir. Aşağıdaki şekilde
site:bilgiguvenlik.org inurl:bilgi

Aşağıdaki sorgu ile dizin listesine erişebiliriz. Bunun ötesinde dizin listesi içersinde admin isimli dizin veya dosyalarını arıyoruz. Ayrıca bu şekilde web sunucusunun versiyonunu öğrenmek de mümkün. Versiyon bilgisi bize nereye odaklanmamız gerektiğini gösterecktir.
intitle:index.of "parent directory" admin

Google Hacking ile web sunucuların versiyonları ile ilgili bilgi de edinebiliriz. Aşağıda bununla ilgili bazı örnekleri bulabilirsiniz.
intitle:"Welcome to IIS 4.0"
intitle:index.of "Apache/1.3"
allintitle:Test Page Apache

Şimdi başka bir örneğe bakalım. Webmin linux sistemlerini yönetmek için kullanılan web tabanlı bir arayüzdür. Sistem yöneticilerinin işlerini kolaylaştıran bir araçtır. Aşağıdaki sorgu sonucunda webmin login ekranına ulaşıyoruz. URL içersinde “:10000” terimini arıyoruz çünkü webmin uygulamasının ön tanımlı port değeri budur.
inurl:":10000" inurl:webmin
inurl:":10000" intext:"Login to Webmin"

Bu sefer benzer şekilde VNC Desktop uygulamasını arıyoruz. İlk karşınıza çıkan ekranda şifre olarak “admin” gibi bir kaç basit şifreyi denediğinizde içeri girerseniz şaşırmayın.
"VNC desktop" inurl:":5800"

Benzer örnekler aşağıdaki şekilde çoğaltılabilir. Bu örnekler çoğaltılabilir. Önemli olan sizin hedef aldığınız sistemde kullanılan uygulama hakkında bilgi edinmek. Eğer tahminleriniz varsa uygulama ile ilgili araştırma yapıp sorgularınızı ona göre şekillendirebilirsiniz.
intitle:"Remote Desktop Web Connection"
intitle:"Terminal Services Web Connection"
intitle:phpMyAdmin "Welcome to phpMyAdmin ***" "running on * as root@*"
"Microsoft-IIS/6.0" intitle:index.of
"Microsoft-IIS/5.0 server at"

Hata mesajlarını araştırmak da iyi olacaktır. Bize çok önemli bilgiler sağlayacaktır.
"Warning: mysql_query()" "invalid query"
"You have an error in your SQL syntax near"
filetype:asp  + "[ODBC SQL"
"Incorrect syntax near"
"Can't connect to local" intitle:warning

Birkaç örnek daha verelim.
inurl:admin intitle:login
filetype:log intext:password admin
filetype:sql backup intext:password sa


Sonuç
Çözüm için yapılması gereken bir kaç adım var. Bunlardan tabi ki en önemlisi web sitenizde eğer hassas bilgi veya bir açıklık varsa ne kadar gizlerseniz gizleyin google eninde sonunda onu bulacaktır. Google içersinden de birileri o bilgiye ulaşacaktır. Periyodik olarak kontrol etmek iyi bir yöntem olacaktır. Son olarak robots.txt dosyası kullanımı da iyi bir strateji olacaktır. Robots.txt dosyası içersinde sitemizin indexlenmesi istemediğimiz alanları yazıyoruz. Bu sayede kontrol bize geçiyor. Robots.txt dosyası yazım kurallarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Örnekler çoğaltılabilir. Aşağıda Google Hacking konusunda bazı kaynakların listesini verdim. Ayrıca SiteDigger uygulaması da içersinde açıklamaları ile beraber bir çok örnek içermektedir. Bu örneklerden yola çıkarak Google Hacking konusunda yeteneklerinizi arttırmak gerekiyor.


Kaynaklar


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder