15 Nisan 2012 Pazar

Zincir E-posta ve İnternet Aldatmacası

Zincir e-postalar birçok kişinin birbirine gönderdiği ve insanların çok fazla ilgisini çekebilecek  ve genellikle  mistik bir hava taşıyan, duygusal  ve bunun gibi  sömürü içerikli  bu  e-postaları  alıcının  listesindeki  diğer  kişilerle  paylaşmasını  isteyen iletilerdir.  İnternet  aldatmacası  ise  bir  kurum,  kuruluş  ya  da  tanınmış  bir  kişi hakkında uydurma hikâye ve haberler üreterek zarara uğratmak, kişisel ya da ulusal güvenliği tehdit edecek durum olduğu havası oluşturarak panik havası estirmek şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu tür e-postalar bilinen ve güvenilir olan bir kaynaktan geliyormuş  gibi  gönderilmekte  ve  alıcının  bu  mesajı,  listesindeki  tüm  kişilerle paylaşması istenmektedir.

Zincir e-postalar ve internet aldatmacalarının temel amacı mesajların  mümkün  olduğu  kadar  çok  kişiye  ulaşmasını  sağlayarak  e-posta adreslerinin toplanmasını  sağlamaktır. Bu şekilde ele geçirilen e-posta adresleri üçüncü  kişilere  bir  ücret  karşılığında  satılmakta  ya  da  spam  göndermede kullanılmaktadır.


Nijeryalı mektupları ya da diğer adıyla 419 dolandırıcılığında kullanıcı çoğu zaman duygusal olarak sömürülmekte ve uydurma  hikâyelerle  yardım talep edilmektedir. Dolandırıcılık olayına bahse konu hikâyede  zor durumda bulunan kişi ya da kişiler adına yardım kampanyaları düzenlendiği belirtilmektedir. Kullanıcıların bu sahte durum karşısında duyarlılıkları kullanılarak maddi yardım talep edilmektedir. Bir başka yöntemi ise sözde bir ticari faaliyete az miktarda bir maddi destek ile ortak olma fırsatı tanınmasıdır. Az miktarda bir para karşılığında çok para kazanma vaatleri ile kullanıcılar etkilenmeye çalışılmaktadır.

İnternet kullanıcılarının kandırılması veya ikna edilmesi suretiyle kişisel bilgiler ve kredi kartı bilgileri gibi önemli bilgilerinin ele geçirilmesini sağlayan dolandırıcılık yöntemidir. Bu  yöntemle  banka hesap numaraları, kredi kartı numaraları gibi kişisel bilgiler, banka gibi tüzel bir kişiden  gerçekten gönderilen bir mesaj gibi gözüken e-postalarla  bireylerden  elde edilmektedir.  Bu tür sahte  e-postaları  alan bireyler,  istenilen gizli bilgileri göndererek  bu bilgilerini kötü niyetli üçüncü şahıslara teslim etmektedirler.

Bu saldırıların hedefi aşağıdaki çizelgede de görüldüğü gibi ağırlıklı olarak finans sektörüdür. Ayrıca Facebook, Myspace ve  Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri de yemleme (oltalama) saldırılarından önemli ölçüde etkilenmektedirler. Bu dolandırıcılık  yöntemi bir  kurum ya da kuruluşun internet  sitesinin  sahtesi oluşturularak  kullanıcıların  bu  sayfa  üzerinden  işlem  yapmaları  sağlanarak yapılmaktadır.  Kötü  niyetli  kişiler,  gönderdikleri  e-postaların  mesaj  içeriğinde kullanıcı nezdinde inandırıcılıklarını artırmak adına kuruluşun logosunu taklit etmek ve şirketin internet sitesinde bulunan bilgileri sunmak yolunu izlemektedirler. Ele geçirilen bu bilgilerle banka hesaplarına ulaşmak veya kullanıcıların adına yeni banka hesapları ve kredi kartı hesapları açtırmak suretiyle dolandırıcılık suçları işlenmektedir.

Lütfen bu tarz tuzaklara düşmeyiniz. Ne kadar farkındalığımız artarsa bu işlerden para kazanan sahtekarlar o kadar başarısız olacaklardır. Bilgi kirliliği ve sanal dolandırıcılığa engel olmak hepimizin elinde.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder