26 Mayıs 2012 Cumartesi

Backtrack Üzerine TOR Kurulumu

Install tor and privoxy
apt-get install tor privoxy

2. Modify privoxy configuration
nano /etc/privoxy/config
Add the line:
forward-socks4a / localhost:9050 .
Save the file (ctrl+o).

3. Restart privoxy
/etc/init.d/privoxy restart

4. Restart tor
/etc/init.d/tor restart

Backtrack üzerinde Tor aktif edildiği zaman Mozilla üzerinde proxy ayarları yapılması gerekmektedir. Bu yazımızda çevrimiçi gizliliği sağlayan Tor ve Proxy servislerinin Mozilla Firefox üzerinde kullanılması anlatılmaktadır.

Mozilla üzerinde aşağıdaki gibi ayarlar yapılmazsa Mozilla proxy servisini kullanamayacak proxy yerine direk olarak internete çıkacaktır.  Aşağıda anlatıldığı gibi proxy ayarları yapıldığı zaman Backtrack Tor ve Privoxy servisleri üzerinden internet bağlantısı sağlanacaktır.
Tor servisi ve Privoxy aktif edildiği zaman Mozilla üzerinde “Edit” menüsü içerisinden “Preferences” sekmesi açılır ve “Advanced” sekmesinden network proxy ayarları yapılır. “Network” sekmesi altında   “Settings” butonuna basılarak Mozilla’nın proxy ayarları düzenlenir.


“Manuel proxy configuration” işaretlenir ve proxy ayarlarına 127.0.0.1 ve 8118 port ayarlarını yapılır.  Ayarlar tamamladıktan sonra Mozilla Explorer artık Backtrack lokalinde çalışan “Tor” ve “Privoxy” üzerinden internete çıkacaktır.
“who is my ip” sayfalarına girerek ip adresinin değişip değişmediğiniz kontrol edebilirsiniz.
Tor’u servisi kapatıldığı zaman ayarların eski haline getirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde internet bağlantısı Mozilla üzerinde kullanılamayacaktır.
root@bt:/# /etc/init.d/tor stop
root@bt:/# /etc/init.d/privoxy stop
Yukarıdaki komutlar ile servisleri durdurunuz.  Bu işlem yapıldığında Tor ve privoxy kapanacaktır.   Proxy olmadan Mozilla üzerinde internet bağlantısı kullanılabilmesi için ayarların “No Proxy” olarak ayarlanması gerekmektedir.
Mozilla “Connection Settings” bölümünde aşağıdaki resimde görülebileceği gibi “No Proxy” olarak seçilmiştir.


Backtrack üzerinde Tor çevrimiçi kimliği gizlemek için kullanılır. Backtrack üzerinde local Proxy servisi üzerinden tüm işlevler gerçekleştirilir. Bu sayede çevrimiçi kimliğin gizlenmesi ve sistem testlerinde farklı ip adresleri üzerinden işlevlerin gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.  Backtrack üzerinde bu işlevi Privoxy ve Tor servisleri birlikte kullanılarak sağlamaktadır. Tor varsayılan ayarları ile maalesef ki Backtrack üzerinde çalışmayacaktır. Bu yazımızda tor servisinin konfigürasyon dosyasının sisteme kurulması ve editlenmesi konusunda bilgi verilecektir.
Backtrack üzerinde Tor kullanabilmek için öncelikle Tor’un ayarlarının yapılması gerekmekte.  Eğer ayarlarını yapmadan Tor’a start verirseniz aşağıdaki gibi bir hata mesajı ile karşılaşacaksınız.
Starting tor daemon: tor…
[notice] Tor v0.2.0.34 (r18423). This is experimental software. Do not rely on it for strong anonymity. (Running on Linux i686)
[notice] Initialized libevent version 1.3e using method epoll. Good.
[notice] Opening Socks listener on 127.0.0.1:9050
[warn] Could not bind to 127.0.0.1:9050: Address already inuse. Is Tor already running?
[warn] Failed to parse/validate config: Failed to bind one of the listener ports.
[err] Reading config failed–see warnings above.
Backtrack üzerinde tor kullanılırken öncelikle konfigürasyon ayarları yapılır. Tor konfigürasyonunu yapmak için aşağıdaki komutu Shell üzerinde çalıştırılması gerekmektedir.
İlk olarak Tor servisini durdurmalıdır.
root@bt:/# pidof tor
8118
Yukarıdaki komut girildiğinde çalışan Tor servisinin Pid numarası ekrana çıktı olarak gelir.
root@bt:/# sudo kill 8118
Ekrana gelen Pid numarası “Kill” komutu ile yukarıdaki gibi kapalır. Tor servisi kapatıldıktan sonra Tor’un konfigürasyon dosyasını indirilerek sisteme kurulur.
root@bt:/# sudo apt-get install sysv-rc-conf
Komutu Shell ekranında girildiği zaman Backtrack deposundan Tor konfigürasyon dosyası indirilir ve sisteme kurulur.
Bu işlem gerçekleştirildikten sonra tor konfigürasyon dosyasını düzenlemek gerekmektedir.
root@bt:/# sudo sysv-rc-conf
Karşınzıa gelen ekranda “Tor” satırına inerek aşağıdaki gibi ayarlamanın yapılması gerekmektedir. Ekranda varsayılan olarak bu kutucuklar seçimsiz olarak gelmektedir.
tor          [ ]        [X]         [X]         [X]        [X]        [ ]
Yukarıdaki gibi Tor ayarları yapıldıktan sonra “q” harfine basarak çıkış yapılır.  Bu işlem bittikten sonra Tor hazır hala gelmekte.
Aşağıdaki komut ile Tor servisi ve Privoxy aktif hale getirilir.
root@bt:/# /etc/init.d/tor restart
root@bt:/# /etc/init.d/privoxy restart
Tor  ve Privoxy aktif hala geldiğinde  Backtrak üzerinde Tor çalışmaya başlayacaktır.
Not: Tor ve Privoxy servislerini kapatırsanız internet bağlantınız kesilecektir. Mozilla ile internete çıkış yapılamaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder