26 Mayıs 2012 Cumartesi

McAfee EPO Kurulumu

McAfee Antivirus Sistemi kurumunuzdaki bilgisayarları (Kullanıcı bilgisayarları, Serverlar , ATM cihazları) zararlı kodlara karşı korumak amaçlı kullanılan yazılımdır. Bu bağlamda sanal olarak 2 server kullanabilmekteyiz. Birincisi EPO (E policy Orcastrator) management serverdır. Diğeri ise veri tabanı için oluşturulmus serverdır.

McAfee antivirus siteminde 4 tip uygulama vardır. Bunlar;
      ·         McAfee Agent
      ·         McAfee Antivirüs
      ·         McAfee Antispyware
      ·         McAfee HIPS

McAfee Agent
Bilgisayarlarının EPO (McAfee management server) ile  iletişimini sağlayan agenttır. Bu agent sayesinde kullanıcı biligsayarına McAfee ye ait ürünleri deploy edebilir, uninstall edebilir, logları inceleyebilir, tanımlanan taskları çalıştırabiliriz.

McAfee Super Agent
McAfee Super agent uzak lokasyon serverlarınızda kurulu olan agentlardır. Normal agentta farkı ise o politikaları güncellemeleri ana serverdan(EPO) da alarak ilgili olduğu sistemlere dağıtmasıdır. Bu sistemi oluşturmamızdaki temel amaç network trafiğini yormadan kullanıcıların updatelerini çekmesini istememizdir.


McAFee Rog System
McAfee Rog system yüklü olduğu systemin subnetini tarayarak mcafee agent bulunmayan makineleri raporlamaya yarayan sistemdir.

McAfee Antivirüs
McAfee antivirus bilgisayarları zararlı kodlara karşı korumaya yarayan modülüdür.

McAfee Antispyware
Bilgisayarları sypwarelere karşı koruyan modülüdür.

McAfee HIPS
Bu modülde ise Client firewall ,Client IPS, Application Control yapabildiğimiz kısımdır.

McAfee EPO Server Kurulumu
Sayfasından yada satın alımı yapılmış firmadan EPO Server kurulum dosyası tedarik edebilirsiniz. EPO 4.5.1 Setup exe çalıştırılır.


Sistem gereksinimleri tesbit edilir.Default kurulum yapacağımız için MS SQL 2005 Express kurulumu yapıyoruz. İstenirse başka bir sunucuya MS SQL 2005 Enterprise kurulup database sunucusu olarak o sunucu seçilebilir.Authentication olarak NT Authentication olması için en alttaki kutucuğu işaretleyip Next butonuna tıklayalım.


EPO Kurulum wizardı bizi karşılar. Bu ekranıda Next diyerek geçelim.


License Key kısmında eğer lisansımız varsa o bilgili giriyoruz. Lisansımız yoksa 90 gün boyunca kullanabileceğimiz Evaluation seçeneğini seçip Next ile devam edelim.


Lisans anlaşmasını kabul edip OK butonuna basalım.


Kurulumun hangi dizine yapılacağını buradan seçebilmekteyiz.Defaultta gelen alanı kabul edilp Next ile devam edelim.


EPO yönetim konsoluna bağlanabilmemiz için gerekli olan admin kullanıcısı için şifre belirliyoruz ve Next ile devam ediyoruz.


Database ayarlarını bu alandan yapmaktayız. Windows Authentication seçip Next ile devam edelim.


Agent ile server arasındaki haberleşme portlarınının ayarlandığı alandır. Burada kullanılacak olan portların başka bir sistemde kullanılmadığı büyük önem arz etmektedir. Bu noktada port seçimi yaparken buna dikkat edilmelidir.
Böylece EPO kurulumumuzu tamamlamış bulunmaktayız. Finish diyerek işlemi sonlandıralım.

McAfee management arayüzüne explorerdan adres satırına https://ipadresi:8443 yazılarak gelen ekranda Continue to this website seceneği tıklaranak log in ekranına girilir.

Bu tarz sertifika hatası almamak için EPO ya localde kullandığınız bir CA den sertifika yükleyerek çözüm sağlayabilirsiniz.

Login ekranında ise kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapılır.Bu adımlardan sonra karşımıza McAfee DashBoard çıkmaktadır.


Böylece EPO kurulumunu tamamlamış bulunmaktayız. EPO konfigürasyonu ile ilgili dökümanlar diğer yazacağım makalelerde olacaktır. Mucizevi bir ürün olan EPO ile neler yapacağınıza sizlerde inanamayacaksınız.

4 yorum:

 1. Merhaba,
  Virüs sisteminin kullanıcı bilgisayalarında bulduğu virüsleri sistem yöneticisine mail olarak göndermesini sağlayan ayarlar hakkında yardımcı olabilir misiniz?

  YanıtlaSil
 2. Merhaba;
  Öncelikli olarak SMTP server ayarlarını yapmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise System Tasks altında bir task oluşturmanız ve bu taskın içerisinde koşul olarak tespit edilen her virus için,aksiyon olarak da mail seçeneği içip kimlere mail gönderilmesi gerektiğini belirtmelisiniz.

  YanıtlaSil
 3. Ayrıca yakında EPO 5.1 ile gelen yeni özellikler ve konfigürasyonu hakkında detaylı bir makale yayınlanacaktır.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba elinize sağlık. aşağıdaki makale ile de epo kurulumu sonrası agent ların kurulumu konuyu tamamlayacaktır.

  https://www.astronur.com/mcafee-epo-sunucusu-ile-uzaktan-mcafee-ajani-nasil-yuklenir/

  YanıtlaSil