15 Haziran 2012 Cuma

GlobalScape EFT Server Kurulumu

GlobalScape EFT Server Managed File Transfer ürünüdür. Güvenli bir şekilde dosya transferlerinin yapılması sağlamaktadır. Sağladığı API ler ile sistemlerin entegrasyonu sağlanarak otomatizasyon yapılabilmektedir. Son kullanıcı gözüyle bakıldığında kullanımı kolay ve esnek olan Globalscape EFT Server  Gartner ın Managed File Transfer ürün listesinde de lider durumda bulunmaktadır.

GlobalScape EFT server kurulum dosyasını  http://www.globalscape.com/downloads/ adresiden sunucumuza download ettikten sonra EFT Server setup ını çalıştıralım.Setup ile 2 ürün kurulabilmektedir. EFT Server Enterprise veya  Secure Adhoc Transfer Module  ürünlerinden biz EFT Server Enterprise seçip Next diyoruz.Kuruluma hoşgeldiniz ekranını Next ile geçiyoruz.


Lisans sözleşmesini kabul ediyoruz. I Agree tıklıyoruz.


Kurulum için .NET Framework 2.0 ve üzeri versiyonu ile Advanced Workflow Engine AWE nin kurulu olması gerekmektedir. Bu kurulumları GlobalScape EFT Server kurulumuna başlamadan yapmıştım. Uyarı ekranını OK diyerek geçiyoruz.


Kurulum sırasında EFT Server Enterprise ve EFT Admin Interface kurulmaktadır. Eğer client makinamıza sadece sisteme bağlanabilmek için management kurulumu olan EFT Admin Interface kurabilmekteyiz.
Biz EFT Server Enterprise kuracağımız için kutucuk seçili olarak Next diyoruz.


Single server mı yoksa cluster olarak mı kuracağımızı sormaktadır. Biz Single Server seçip Next diyoruz.


Kurulumun yapılacağı disk dizinini buradan belirleyip Next  diyoruz.


Konfigürasyon verilerinin bulunacağı disk alanını buradan seçip Next diyoruz.


Start Menu Folder ekranını default değerinde bırakıp Next diyoruz.


Sisteme bağlanacak olan Administrator kullanıcısı ve şifresini bu alandan belirlemekteyiz.


Auditing ve Reporting ayarlarını yapacağımız için Configure Auditing and Reporting seçip Next diyoruz.


Database olarak MS SQL yada Oracle kullanabilmekteyiz. Install SQL Server 2005 Express Edition SP3 seçip Express versiyonunu kurmak için Next diyoruz.


Installing Prerequisites kısmında Install diyoruz. Database ayarları otomatik yapılmaktadır.


Böylece GlobalScape EFT Server kurulumu başarıyla tamamlanmıştır. Next diyoruz.


İlk kurulum konfigürasyon ayarları için Start the Administrator interface seçip Finish diyelim.


EFT server ile aynı sunucuda olduğumuz için This computer seçip Next diyoruz.


Authentication olarak EFT Server Authentication seçiyoruz. Username olarak admin ve şifresini yazıp Connect diyoruz.


Karşımıza ilk olarak lisans kısmı gelecektir. Elimizde lisansımız varsa Enter Serial Number diyebiliriz. Ancak Trial olarak kuracaksak Start Trial diyerek 30 gün boyunca EFT Serverı kullanabiliriz.


EFT Server konfigürasyona hoşgeldiniz mesajını Next diyerek geçiyoruz.İstersek bu ekrandan backup aldıysak restore edebilme imkanına sahibiz.


Federal Information Processing Standart (FIPS) SFTP ve SSL protokü için enable edebildiğimiz alandır. Ancak biz enable etmeden Next diyoruz.


Sistemi uzaktan yönetebilmemiz için Allow Remote Administration kutucuğunu işaretliyoruz ve Next diyoruz.


Remote bağlantı yapılırken SSL ile güvenli modda bağlanılmasını sağlamak adına Use SLL for secure remote administration kutucuğunu işaretleyip Next diyoruz.


SSL bağlantı için bir sertifika oluşturacağız.


Sertifika için bir Passphrase oluşturuyoruz. Key length olarak 4096 seçiyoruz.


Ekrandaki ilgili alanları firmamıza göre doldurup Finish diyoruz. Bunu EFT servera SSH yada HTTPS ile bağlantı ayarları sırasında da yaparak her biri için sertifika oluşturmaktayız.


Sertifikayı  başarılı şekilde oluşturduktan sonra Next ile devam ediyoruz.


Remote Administration yapacak ip adreslerimiz belli ise Deny Access to all IP Address EXCEPT for those listed below seçip alt kısımdan Add diyerek yönetici ip adreslerimizi buradan girebilmekteyiz.

Böylece bizim belirleyeceğimiz ip adreslerinden EFT Server yönetim arabirimine bağlanılabilecektir.


Auditing i açmak için Enable auditing kutucuğunu işaretleyip Next diyoruz.


EFT Server tarafından mail gönderilebilmesi için SMTP Server ayarlarımızı yapıyoruz.


Temel konfigürasyon işlemleri tamamlandı. Sıra Site konfigürasyonunda. Run the Site Setup wizard now seçip Finish diyoruz.


Default security settings seçip Next diyoruz.Site a bir isim vermekteyiz. İstersek birden fazla Ethernet kartı mevcut ise diğer sitelar için farklı ethernetlerin dinlenmesi sağlanabilmektedir.


Site root pathini bu alandan belirleyip Next diyoruz.


Authentication olarak kendi local yapısını yada AD,LDAP ve ODBC kullanabilmekteyiz. Biz GlobalScape EFT Server Authentication seçip Next diyoruz.


User Database inin nerede tutulacağı ile ilgili dizini seçip Next diyoruz.


GlobalScape sisteminde firma dışındaki kullanıcılar direk olarak Backend sunucuya eriştirilmez. DMZ bölgesine bir sunucuya DMZ Gateway kurulmalıdır. DMZ Gateway ile EFT Server belirli bir port üzerinden konuşarak iletişim sağlamaktadır. Biz DMZ Gateway kurmayacağımız için I m not using DMZ Gateway seçip Next diyoruz. DMZ Gateway ayrıca lisanslanmaktadır.


EFT Server üzerinde yukarıdaki protokoller üzerinden hizmet verebilmekteyiz.Biz HTTPS ve SFTP(SSH) seçiyoruz. Bu protokoller için birer sertifika oluşturuyoruz.


SSL için sertifikamızı oluşturup Next diyoruz.


SFTP için sertifikamızı oluşturup Next diyoruz.


Site konfigürasyonuda tamamlanmıştır. Şimdi ilk kullanıcımızı oluşturmak için Run New User Creation Wizard seçip Finish diyoruz.


Kullanıcı adı ve şifresini belirliyoruz. Email adresi bilgisini girip Next diyoruz.


Kullanıcı için Site seçip disk üzerinde bir alanda home folder belirleyip Next diyoruz.


Finish diyerek kullanıcımı oluşturmuş oluyoruz.


EFT Server arayüzüne baktığımızda kullanıcımızı ve ayarlarımızı görebilmekteyiz. Şimdi HTTPS ile sisteme bu kullanıcı hesabıyla bağlanalım. https://localhost yazıyoruz.


Görüldüğü sisteme başarılı şekilde bağlanmış durumdayız. Böylelikle GlobalScape EFT Server kurulumunu tamamlamış oluyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder