21 Haziran 2012 Perşembe

McAfee Network Security Manager Part1

McAfee Network Security Manager anlatılması uzun bir sistem olduğundan dolayı bir kaç part olarak yayınlanacaktır.

McAfee IntruShield I ve M Serisi IPS  ürünlerinin yönetiminin sağlandığı 2 adet manager programı bulunmaktadır. Bu manager programlarından ücretli olanı 5 den fazla sensor kullanılan yapılarda tek bir yönetim ekranı istendiğinde tercih edilen bir üründür. Bizim kullandığımız olan Network Security Manager ürünü ise lisans aldığımızda ücretsiz olarak verilen bir programdır. 5 adet sensor yönetimine izin vermektedir. Database olarak MySql kullanmaktadır. Ücretli olan üründe ise database olarak Oracle kullanılmaktadır.

http://www.mcafee.com/uk/downloads/downloads.aspx   adresinden Grant numaranızı girip McAfee Network Security Manager 7.0.3.10 versiyonunun kurulum dosyasını  download ediyoruz.
McAfee NSM 7 setup dosyasını çalıştırdığımızda;Setup dosyası önce extract edilir.


Hoşgeldiniz ekranını Next ile geçiyoruz.


Lisans sözleşmesini kabul edip Next diyoruz.Manager Type olarak Network Security Manager seçip Next diyoruz.
Kurulumun yapılacağı disk dizinini belirleyip Next diyoruz.


Ürün iconlarını masaüstü ve start menüye koyup koymayacağımızı seçip Next diyoruz.


Database olarak MySQL kullanılmaktadır. Database adını kullanıcı ve şifre bilgilerini giriyoruz. MySQL kurulum dizinini belirleyip Next diyoruz.


Default dizinde bıraktığımızda bize yukarıdaki gibi bir uyarı ekranı gelecek olup Continue diyoruz.


MySQL Root parolasını oluşturup Next diyoruz.


İşletim sistemi ve Ram ile ilgili bilgiler burada bulunmaktadır. Maximum Ram kullanımını buradan ayarlayıp Next diyoruz.


Yöneteceğimiz sensor sayısını ve Maximum DB Bağlantı sayısını belirleyip Install diyoruz.


Kurulum ile ilgili özet bir bilgi karşımıza gelmektedir. Install diyerek kurulumu başlatıyoruz.


Kurulum başarılı şekilde tamamlanmıştır. Https://ipadresi  ile sisteme bağlantı sağlayabiliriz. Kullanıcı adı admin şifreside admin123 dür. İlk loginde bu şifreyi değiştirmeliyiz.


McAfee NSM arayüzüne admin kullanıcısı ile bağlanıp sisteme giriş yapabiliriz. Kurulum işlemi tamamlanmıştır. Yazının başında belirttiğim gibi NSM makalelerim bir kaç bölümden oluşacaktır. Hem okuyan kişiler sıkılmasın hemde inanılmaz uzunlukta bir yazı olmasını istemedim. Bütün IPS adminleri için güzel bir makale serisi olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder